Sufity wyspowe dają niesamowity efekt wizualny i przede wszystkim akustyczny. Ich zastosowanie szczególnie pożądane jest, gdy nie można zbudować sufitu na pełnym obrysie pomieszczenia oraz w nieruchomościach bardzo wysokich, gdzie potrzebna jest szybka adaptacja akustyczna lub poprawa akustyki w całym pomieszczeniu lub w wybranych, newralgicznych miejscach.

Pomieszczenia bardzo wysokie, zabytkowe lub wyposażone w szklany dach są wręcz idealnym miejscem do zastosowania systemów sufitów wyspowych. Dzięki temu, że ich elementy występują w zróżnicowanej kolorystyce, wielu kształtach i posiadają kilka różnych systemów zawiesi dają one bardzo szerokie możliwości projektowe. Sale konferencyjne, recepcje hotelowe i hole to pomieszczenia gdzie brak odpowiedniej akustyki i jednocześnie dążenie do nadania im nietuzinkowego klimatu architektonicznego wymagają wręcz skorzystania w możliwości sufitów wyspowych.

Liderami w zakresie systemów sufitów wyspowych są niewątpliwie marki Ecophon i Rockfon. Sufity wyspowe Rockfone Eclipse to bezramowe panele wykonane z wełny mineralnej o grubości 40 mm. Są odporne na wilgoć a tym samy zachowują stabilność wymiarową. Ich powierzchnia pokryta jest białym welonem z włókna szklanego, który tworzy gładką powierzchnię. Sufity te występują w siedmiu kształtach: owalnym, okrągłym, prostokątnym, trójkątnym, kwadratowym, heksagonalnym oraz pod indywidualne zamówienie. Charakteryzują się bardzo wysokim współczynnikiem pochłaniania dźwięku, obniżają czas pogłosu oraz ciśnienie akustyczne w pomieszczeniach. Wyspowy sufit podwieszany optymalizuje komfort akustyczny pomieszczeń – płyty sufitowe pochłaniają fale dźwiękowe padające na nie z obu stron.

System sufitowe Ecophon Solo to wolno wiszące panele w wielu kształtach, rozmiarach a przede wszystkim kolorach. Dają możliwość ekspresji i elegancji przy jednoczesnym tworzeniu „dobrego klimatu” akustycznego. Wnoszą unikalny design nawet do standardowych budynków. Można je wieszać pod różnymi kątami i na różnych wysokościach. Ich rdzeń wykonywany jest z wełny szklanej. Może być pokrywany zarówno powłokami tekstylnymi, wodoodpornymi lub ze zintegrowanymi oprawami oświetleniowymi.