Dzieci to inwestycja w przyszłość. Ich prawidłowy rozwój i edukacja na najwyższym poziomie powinny być dla nas priorytetami. Jednak jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Badania donoszą, że w wielu placówkach edukacyjnych nie zwraca się uwagi na hałas, który jest niebezpieczny tylko dla uczniów i nauczycieli. Adaptacje akustyczne w szkołach stały się koniecznością.
Dobrym przykładem dbania o komfort uczniów i nauczycieli w placówce oświatowej jest przeprowadzona w ostatnim czasie modernizacja akustyczna w Szkole Podstawowej nr 340. Koszt adaptacji akustycznej wyniósł ok. 1 mln. zł. W ramach modernizacji poprawiono akustykę klas, korytarzy oraz aulę.
W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że w trakcie przerw hałas na korytarzach szkoły nr 340 można porównać do hałasu generowanego przez silniki odrzutowe. Natomiast w klasach każdy dźwięk, nawet cichy odbijał się od niewygłuszonych ścian i sufitów i powodował utrudnioną komunikację pomiędzy nauczycielem a uczniami. Permanentne zmęczenie, rozkojarzenie, bóle głowy to tylko niektóre bolączki, z którymi zmagali się zarówno uczniowie jak i prowadzący zajęcia.
Przed przeprowadzeniem modernizacji akustycznej każda z sal lekcyjnych oraz korytarze zostały zbadane pod względem generowanego hałasu i niedoskonałości w kwestii akustyki. Dzięki badaniom specjaliści mogli określić jakie materiały dźwiękochłonne użyć i gdzie je zainstalować. Finalnie zdecydowano się na użycie płyt z wełny mineralnej Rockfon.
Z adaptacji akustycznej w Szkole Podstawowej nr 340 zadowoleni są zarówno uczniowie jak i nauczyciele, którzy przede wszystkim zauważyli poprawę wyników w nauce, poprawę koncentracji oraz lepsze samopoczucie w czasie zajęć lekcyjnych.