Architektura i wykończenie wnętrz nowoczesnych obiektów użyteczności publicznej wymusza stosowanie systemów akustycznych. Nowoczesne pomieszczenia łączą obecnie czyste formy atrakcyjnego open space’a z zachowaniem intymności, która umożliwia, np. prowadzenie rozmów biznesowych.

Nowoczesne biura i salony samochodowe są obecnie aranżowane podobnie do galerii sztuki. Wysokie pomieszczenia o dużej powierzchni, w których główną rolę odgrywają spore przeszklenia to dzisiaj codzienność. Zaaranżowane minimalistycznie, wypełnione meblami i przedmiotami, które są absolutnie niezbędne stają się idealnym środowiskiem do powstawania pogłosów, echa i hałasów. Sytuacji nie polepszają same przedmioty sprzedaży, takie jak np. samochody, wykonane ze stopów metali. Wysoki połysk podłóg, geometryczne, „ostre” formy wyposażenia powodują, że wykorzystanie systemów akustycznych staje się obligatoryjne.

Receptą na poprawienie akustyki w opisywanych pomieszczeniach są różnego rodzaju systemy sufitowe i ścienne. Zarówno sufity modułowe jak i systemy wolnowiszące, które mogą być ich uzupełnieniem redukują pogłosy i hałas a jednocześnie mogą uatrakcyjnić wygląd pomieszczenia pod względem wizualnym. Systemy ścienne natomiast składają się z szeregu wolnowiszących paneli dźwiękochłonnych, które dostępne są w wielu formach i kolorach. Pozwalają na osiągnięcie efektywnego kompromisu między design’em a zachowaniem poprawnej akustyki biura czy nowoczesnego salonu samochodowego.