Poprawna akustyka pomieszczeń nagraniowych ma bezpośredni wpływ na uzyskiwaną jakość dźwięku. Nie zapomniała o tym fakcie firma EMPIK, która otworzyła w ostatnim czasie studio nagrań audiobook’ów w Warszawie. Jednak nie trzeba reprezentować ogromnej spółki żeby móc otworzyć swoje prywatne studio nagrań. Wszak rozwiązania z zakresu akustyki studiów nagraniowych dostępne są na wyciągnięcie ręki.

Podstawową zasadą o jakiej należy pamiętać planując wykończenie wnętrz pod studio nagraniowe jest to, że dźwięk wygenerowany przez instrument lub wokal rozchodzi się w każdym kierunku i odbity od przeszkód trafia do mikrofonu z opóźnieniem wobec dźwięku, który trafił tam bezpośrednio ze źródła. Odbite dźwięki negatywnie wpływają na jakość nagrań. Dlatego kluczowym działaniem jest wygłuszenie ścian, sufitów i podłóg.

Realizując zamówienie dla firmy Empik, HMT Group zadbała o wygłuszenie wszystkich elementów budynku. Mata Regupol, tłumiąca dźwięki uderzeniowe została zainstalowana na podłodze. Ściany oraz sufit zostały wyposażone w opisywane w poprzednich naszych wpisach panele ścienne i sufitowe Ecophon. Dodatkowe ścianki zostały wzniesione z udziałem płyt gipsowo – kartonowych akustycznych. Ponadto zastosowano drzwi akustyczne Porta. Natomiast o poprawną wentylację dbają ciche urządzenia LG.

Kompleksowa realizacja dla Empik może być punktem odniesienia dla tworzenia studiów nagraniowych w domowym zaciszu.